وبلاگ

بهداشت لباس زیر کودکان

بهداشت لباس زیر کودکان

از موضوعات قابل بحث و مهم که نیاز به توجه والدین دارد، حفظ بهداشت لباس زیر کودکان است. رعایت نکات بهداشتی بعد از خرید لباس زیر کودکان و قبل از هر بار پوشیدن در سلامتی کودکتان تاثیر گذار است. بسیاری از والدین توجه کافی به این مسئله نشان نمی دهند و صرفا در زمینه تغذیه سالم، خوردن مرتب ویتامین ها ومراقبت از کودک در برابر سرما دقت دارند. در صورتی که والدین مسئول حفظ سلامت کودکشان در برابر هر گونه آلودگی و میکروب ها بوده و باید به نکاتی راجع به لباس زیر کودکان در حال رشدشان نیز عمل کنند. یکی دیگر از عوامل مهم در سلامت کودکان جنس لباس زیر است. برای مشاهده بهترین کیفیت لباس زیر دخترانه و لباس زیر پسرانه کلیک کنید.

جنس لباس زیر، فصل و دما، شرایط محیطی و عوامل دیگر نیز در انتخاب لباس زیر مناسب نقش دارند. در این مقاله به معرفی نکاتی راجع به لباس زیر کودکان میپردازیم. پس اگر هنوز هم مطمئن نیستید که همه چیز را در این باره میدانید و یا برای اولین بار است که پدر و مادر شده اید همراه ما باشید.

توجه به حساسیت پوستی کودکان

کودکان پوست حساس تری نسبت به بزرگسالان دارند بنابراین توصیه می شود با رعایت نکات در زمینه بهداشت لباس زیر کودکان این حساسیت و آسیب های احتمالی را به حداقل برسانید. به طور معمول علائم حساسیت پوستی در کودکان به صورت جوش، قرمزی یا پوسته پوسته شدن دیده می شود. در صورت مشاهده این علائم بهر است با پزشک مشورت کنید. یکی از توصیه های مهم پزشکان این است که لباس کودکان را جدا از بقیه اعضای خانوده بشویید. این توصیه به دلیل حساسیت بالای پوست کودکان است. همچنین در شست و شو بهتر است از مواد شوینده و پاک کننده های ملایم و مخصوص کودک که معطر نباشند استفاده کنید.

  • در حین خرید لباس زیر کودکان به جنس لباس زیر و شورت های بچه گانه توجه شود.
  • در حین شست و شو بهتر است ماده شوینده بدون عطر،ملایم و مخصوص کودکان باشد.
  • در فصل گرما به عرق سوز شدن کودک در این نواحی دقت کنید.

 

نکاتی موثر در حفظ بهداشت لباس زیر کودکان

 

نکاتی موثر در حفظ بهداشت لباس زیر کودکان

در ادامه به نکاتی راجع به لباس زیر کودکان میپردازیم. با دقت به این موارد و رعایت آن ها به سلامتی کودک خود کمک کنید.

1. بعد از خرید لباس زیر کودکان، آن ها را بشویید.

از مهم ترین نکاتی که ممکن است فراموش شود شستن لباس زیر و شورت های بچه گانه بعد از خرید لباس زیر کودکان است. ممکن است به نظر بیاید که بهداشت لباس زیر کودکان متعلق به لباس های قدیمی است در صورتی که لباس زیر نویی که میخرید، قبل از اینکه به دست شما برسد، در معرض آلودگی های بسیاری بوده است. بنابراین باید قبل از اولین بار پوشیدن هر یک از لباس های زیر بچه گانه، شسته بشود. یکی دیگر از دلایل مهم برای شستن لباس زیر کودکان بعد از خرید، مواد شیمیایی است که برخی تولیدکنندگان به لباس های خود می زنند. در صورتی که  این مواد شیمیایی شسته نشوند به احتمال زیاد منجر به حساسیت پوستی برای فرزند شما خواهند بود.

2. پاک کردن لکه های روی لباس زیر بچه ها

لباس های زیر بچه گانه چه از نوع زیرپوش ها باشند و چه از دسته شورت های بچه گان، بسیار در معرض کثیف و لک شدن هستند. به منظور حفظ بهداشت لباس زیر کودکان باید سریعا این لک ها را بر طرف کنیم. انواع لکه ها و روش های پاک کردن آن ها متفاوت هستند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شوید. معمولا بیشتر لک ها به خصوص لک شیر به راحتی با آب تمیز می شوند بنابراین می توانید لباس را زیر آب سرد گرفته و با فرچه نرم و ماده شوینده خود به آرامی و بدون آسیب به بافت پارچه لکه را پاک نمایید.

اگر لکه برای طولانی مدت روی لباس باقی مانده باشد آن را در آب سر بخیسانید. مهم است که قبل از خشک شدن لباس مطمئن شوید که لکه پاک شده باشد. اگر بعد از یکبار شستن هنوز هم لباس زیر کودکتان لک داشت از شویند های قوی تری اسفاده کنید و در صورتی که پاک نشد بهتر است لباس را تعویض کنید. با وجود مام موارد ذکر شده بهتر است شورت های بچه گانه با دست شسته شوند.

لکه های برپایه چربی و روغن

اگر لکه های روی لباس زیر کودک به دلیل کرم ها، پماد ها و روغن هایی مثل روغن غذا یا روغن بچه رخ داده باشد بهتر است ابتدا مواد اضافی را بردارید و روی آن را با پودر تالک یا نشاسه ذرت بپوشانید تا چربی را جذب کنند. سپس بعد از 10- 15 دقیقه اگر هنوز لکه ها پاک نشده بودند از پاک کننده ها و محلول های چند منظوره استفاده نمایید.

 

پاک کردن لکه های روی لباس زیر کودک

 

لکه های پروئینی مثل شیر

پاک کردن لکه های پروتئینی در حفظ بهداشت لباس زیر کودکان بسیار مهم است زیرا موقعیت خوبی را برای جمع شدن باکتری ها فراهم می کنند. بنابراین در صورت ریختن شیر مادر، آب دهان یا غذا روی لباس های زیر بچه گانه آن ها را در آب خیس کرده و  از لکه بر ها و پاک کننده هاب آنزیمی استفاده کنید. آنزیم های شوینده به له های لباس حمله کرده و پرتئین آن را هضم می کنند اما اگر هنوز هم لکی باق مانده بود پاک کننده های چند منظوره احتمالا جواب خواهند داد. دقت کنید که حتما در انتها لباس را با شویندهه معمولی آبکشی نمایید.

لک های میوه

لک های ناشی از میوه ها، آب میوه ها و مرباها با قرار گرفتن در محلول آب و الکل از بین می روند. اگر لکه ها از بین نرفتند از لکه بر یا محلول آب و سرکه سفید با نسبت مساوی استفاده کنید.

لکه مدفوع و ادرار روی شورت های بچه گانه

پاک کردن این نوع از لکه ها نیز بسیار در حفظ سلامت و بهداشت لباس زیر کودکان اهمیت دارد. لکه ادرار را با قرار دادن لباس زیر کودک در محلول 1 فنجان آب و 1 ق.غ پاک کننده آمونیکی قرار دهید و برای پاک کردن لکه های مدفع و سهال کودکان مانند روش های لکه بر پروتئینی پیش بروید. اگر هنوز هم اثر لکه ها باقی ماندند از لکه بر ها استفاده نمایید. در صورتی که احتمال از بین رفتن رنگ لباس را می دهید می توانید در گوشه ای از آن تست کنید.

3. توجه به دما و مدت زمان خشک کردن لباس کودکان

نمدار جمع کردن لباس های زیر بچه گانه علاوه بر اینکه باعث بماندن بوی بد روی لباس می شود بلکه منجر به جمع شدن میکروب و آلودگی نیز خواهد بود. اما ابن بدین معنا نیست که لباس ها را برای طولانی مدت و در دمای بالا خشک کنید. لباس کودکان به دمای کمتری برای خشک شدن نیاز دارد. با نمدار امتحان کردن دما و تعداد دور ماشین برای خشک کردن لباس زیر کودکتان دستتان خواهد آمد. همچنین بهتر است مستقیما لباس های زیر بچه گانه را در فضای باز پهن نکنید و مقابل آفتاب پشت پنجره بگذارید تا خشک شود.

4. به راهنمای همراه لباس دقت کنید.

بعد از خرید لباس زیر کودکان به راهنمای شست و شو و برچسب روی لباس توجه کنید. به طور معمول دما و نحوه شستن و خشک کردن صحیح هر لباس روی راهنمای آن آورده شده است. والدین می توانند لباس هایی که شستو شوی آن ها مشابه یکدیگر است را در یک دسته قرار دهند تا ا هم شسته شوند. شستن همزمان لباس کودکان وبزرگسالان می تواند باعث آلوده شدن و عدم رعایت بهداشت لباس زیر کودکان باشد. بهتر است جدا از این کا خودداری کنید تا سلامت کودکتان به خطر نیفتد.

 

ضرورت استفاده از شورت های بچه گانه حفظ بهداشت لباس زیر کودکان

 

5. ضرورت استفاده از شورت های بچه گانه

ممکن است فکر کنید که اگر کودکتان در سن استفاده از پوشک است دیگر نیاز به شورت ندارد در صورتی که شورت ها با ثابت نگهداشتن پوشک مانع نشت ادرار یا مدفوع می شوند. همچنین پوشک های لاستیکی معمولی ممکن است بر اثر سینه خیز رفتن و فعالیت کودک باز شوند و استفاده از شورت بر روی آن ها ضروری است.  اگر از شورت های آزمایشی برای گرفتن پوشک کودکتان استفاده می کنید باید بعد از هربار ادرار یا مدفوع سریعا آن ها را از پا در آورید و با آب گرم و پودر صابون بشورید. همانطور که در ابتدای مقاله بهداشت لباس زیر کودکان آوردیم، در حین خرید لباس های زیر بچه گانه باید به جنس، رنگ،مدل و سایز آن به منظور حفظ سلامت کودک توجه کنیم.

تاثیر رنگ لباس در بهداشت لباس زیر کودکان

خرید شورت های بچه گانه برای سنینی که پوشک می شوند کار سختی نیست زیرا به دلیل وجود پوشک، موارد بهداشت لباس زیر کودکان کمتر باعث آسیب دیدن فرزندتان می شود.  پس می توان از شورت های رنگی یا عکس دار در این سنین استفاده کرد. گاهی پیش می آید که کودکان به رنگ لباس زیر حساسیت بدهند. در صورت مشاهده هر گونه قرمزی و دانه های ریز در نواحی بدن که در تماس با لباس هستند مثل کشاله های ران از شورت های ساده استفاده کنید.

تاثیر مدل لباس در بهداشت لباس زیر کودکان

از شورت های پادار برای کودکان استفاده کنید تا کشاه ران آن ها زخم نشود. اگر فرزند زیر 18 ماه دارید شورت های عینکی نیز مناسب هستند. همچنین استفاده از شورت هایی با کش پهن در مقایسه با کش های سفت و نازک باعث می شود کودکان دل پیچه نگیرند.

تاثیر جنس لباس در بهداشت لباس زیر کودکان

حتما در روز های گرم فصل تابستان از شورت های بچه گانه نخی کمک بگیرید. شورت های پلاستیکی یا با پارچه های دارای مواد در روز های گرم باعث عرق سوز شدن و التهاب نواحی مورد تماس می شوند.

تاثیر سایز لباس در بهداشت لباس زیر کودکان

در خرید شورت های بچه گانه برای سنینی که پوشک می شون باید دقت کنید که حجم پوشک را هم در دور کمر در نظر بگیرید پس یک سایز بزرگتر بخرید اما سنین بالاتر دقیقا مطابق جثه فرزندتان خرید کنید.

 

ضرورت استفاده از شورت های بچه گانه حفظ بهداشت لباس زیر کودکان

 

6. لباس های زیر کودکان را زود به زود تعویض کنید.

یکی از نکاتی که ذر بهداشت لباس زیر کودکان باید رعایت شود این است که نگذارید برای مدت طولانی لباس زیر کودک تعویض نشود. بتر است هر روز و در صورت کثیف شدنروز چند بار لباس های زیر او را تعویض کنید زیرا لباس های زیر مستقیما در تماس با پوست حساس فرزندتان هستند. همچنین هر 3 ساعت یکبار پوشک فرزندتان را چک کنید تا در صورت لزوم عویض شود. مفتخریم که تا انتهای مقاله بهداشت لباس زیر کودکان همراه ما بودید.

دیدگاهتان را بنویسید